Zvieratá v bielej perine

  1. Ahojte kamaráti, dnes sa spolu zahráme 🙂 Ručičky pripravené? Pretože k našej hre ich budete hneď na začiatku potrebovať. Musíme si totiž vytvoriť “Nebo-peklo”

Zvládli ste to? Tak teda pokračujeme s dotvorením, aby ste sa mohli veľa zaujímavého dozvedieť.

Do jednotlivých okienok podľa vzoru vlepte vytlačené obrázky zvierat, ktoré ti posielam. Spolu s rodičmi si na vrchnú časť skladačky “Nebo-peklo” napíšte začiatočné písmeno zvieratka, ktoré je na obrázku (mladším deťom je potrebné nakresliť namiesto písmen farebné guľôčky). Ešte si vyznačte červenou farbičkou “cestu do pekla”, modrou “cestu do neba” a hra sa môže začať 🙂

Po zvolení cesty si vyber farebnú guľôčku (staršie deti začiatočné písmeno) nad zvieratkom, o ktorom sa chceš dozvedieť čosi zaujímavé a čo ti rodičia podľa tvojho výberu prečítajú. Načerpáš tak mnoho vedomostí o našich zvieratkách formou tejto hry.

Pozn.: Milí rodičia, neskôr môžete hru otočiť a zvieratko si budete vyberať vy. Vaše dieťa vám podľa obrázku odprezentuje načerpané vedomosti.

Medveď Hnedý.
Učíme sa ako veveričky zima - Povahy 2021
Líška hrdzavá - Fotografia - Fotogaléria | ePhoto.sk - foto, fotografie,  fotoaparáty
Turiec Online - Živočíchy regiónu Turiec - Zajac poľný
Jsem baletka Srnka | FotoAparát.cz
Ako prikrmovať vtáky, aby prezimovali bez ujmy | Urob si sám
Diviak lesný | HOROU.sk
Zachráňme ježka: Starostlivosť a prezimovanie v záhrade | Urob si sám

Informácie o zvieratkách k hre “Nebo-peklo”:

Medveď: Má tmavohnedú až čiernu srsť. Na labách silné pazúry, ktorými vyhrabáva korene a hľuzy, no žerie aj mäso. Z dôvodu nedostatku potravy v zime spí až 6 mesiacov, vykŕmi sa na jeseň a na jar. Dožíva sa 25 rokov.

Zajac: Je bylinožravec schopný veľmi rýchleho behu. V zime ho môžeme vidieť na poli. Zadné nohy má dlhšie ako predné. Vďaka dlhým ušiam veľmi dobre počuje, trošku horšie vidí. Orientuje sa i podľa hmatu a čuchu. Žije 5 rokov.

Diviak: Samice majú menšie kly ako samce. Samec sa volá kanec. Sfarbenie je čierne alebo hnedé, občas bieloflakaté. Rád sa bála v bahne. Má rozmanitú potravu, poľovníci ich prikrmujú repou, jablkami a hruškami. Rýchlo behá a vynikajúco pláva. Žije asi 20 rokov.

Veverička: Prispôsobená životu na stromoch, veľmi dobre šplhá a skáče. Je červenohnedá alebo čierna s bielym bruchom a dlhým chvostom, ktorý jej pomáha udržiavať rovnováhu pri skokoch na strome. Rýchlo sa však pohybuje i po zemi. Živý sa: semenami, hubami, húsenicami, machmi, hmyzom, vajíčkami ale i mláďatami vtákov. Zásoby si robí v dutinách stromov. Žije 5-6 rokov.

Líška: Žije 2-5 rokov a živý sa menšími cicavcami napríklad hrabošmi. Skonzumuje ale aj krta, sysľa a vtáctvo. Ďalej sú to rastliny, plody, dážďovky a hmyz. Má veľmi hustú srsť, dlhý chvost. Chrup má ako vlk alebo pes. Žije v brlohoch v lesoch.

Ježko: Žije 2-5 rokov. Je chránený, preto sa nedá chovať doma. Živý sa hmyzom a živočíchmi (húsenice, chrobáky, slimáky ale i jedovaté hady, pretože je odolný voči jedu viac ako napríklad morča) Jabĺčka a úrodu vám zo záhradky na pichliačoch neodnesie, pretože je to čistý mäsožravec 🙂 Zimu prespí v kope lístia alebo kríkoch kde si vytvorí brlôžtek.

Srnka: Žije približne 9 rokov. V zime sa o srnky a jelene starajú poľovníci prikrmovaním v krmelcoch pretože by uhynuli od hladu. Živia sa rôznymi trávami, semenami, plodmi, bylinami, senom, kukuricou… Do potravy im pridávajú poľovníci lieky proti chorobám, ako napríklad červom. Dôležitá pre zdravie je soľ v kamennej podobe, ktorú oblizujú. Zabezpečuje im prísun minerálov.

Sýkorka: Ale i iné vtáctvo, ktoré neodlieta na zimu do teplých krajín sú tiež často odkázané na prikrmovanie. Vtákom neponúkame v zime vodu aby sa v nej neokúpali a nezamrzli. Namiesto vody im dáme jablko. Vtáčie búdky je potrebné čistiť od trusu, aby vtáčiky vzájomne neochoreli. Ich obľúbenou potravou je slnečnica, proso, ovos, repka… Dôležitý je loj – nie slaný, z dôvodu prísunu energie.